ŠURANY. Alzheimerova choroba je ochorenie mozgu, ktoré sa začína výpadkami krátkodobej pamäti. Postupne dochádza k porušeniu dlhodobej pamäti a v poslednej fáze ochorenia nastáva celková strata pamäti. Správna starostlivosť o ľudí s Alzheimerovou chorobou je v našej spoločnosti veľmi dôležitá, s tým úzko súvisí aj vzdelávanie opatrovateľov a príbuzných. Mesto Šurany, Domov Jesienka Šurany v spolupráci s KIMBERLY - CLARK, s. r. o., zorganizovali vzdelávaciu aktivitu pod názvom „Komunikácia s ľuďmi s Alzheimerovou chorobou“.
Na začiatku seminára privítala prítomných Galina Šimeková, vedúca sestra Domova Jesienka Šurany. Riaditeľ Domova Jesienka Šurany Ľudovít Lenčéš prezentoval vývoj Domova Jesienka Šurany od jeho vzniku až po súčasnosť. Po ňom sa prihovoril primátor mesta Šurany Marek Oremus, ktorý zdôraznil dôležitosť informovania sa v tejto oblasti. Najdôležitejšie slovo patrilo lektorke vzdelávacej aktivity Márii Wirth, ktorá pracuje v Centre MEMORY, n. o., v Bratislave. Prednáška bola zameraná na validáciu podľa Naomi Feil.
Kto je Naomi Feil?
Naomi Feil sa narodila v roku 1932 a vyrastala v domove dôchodcov v americkom Clevelande. Jej otec tu pracoval na pozícii riaditeľa a matka ako vedúca sociálneho oddelenia. Naomi Feil vyštudovala sociálnu prácu v New Yorku. V tej dobe nesúhlasila so spôsobmi starostlivosti o starých ľudí so stratou pamäti, na základe čoho vypracovala postupy starostlivosti o ľudí s Alzheimerovou chorobou s názvom Validation Naomi Feil. Na túto tému realizuje prednášky, vzdelávacie semináre po celom svete.
Čo je validácia?
Pojem validácia znamená uznanie, potvrdenie. V prípade Validation Naomi Feil ide o metódu komunikácie s de-zorientovanými ľuďmi a uznaním ich emocionálneho prežívania.
Seminár mal dve časti
Počas prvej časti lektorka oboznámila prítomných, s akými prejavmi správania trpí človek s Alzheimerovou chorobou. Zdôraznila, že negatívne prejavy správania u klienta nemôžeme potláčať, pretože sa stanú výraznejšími. Mária Wirth v rámci seminára predstavila štyri fázy dezorientácie podľa Naomi Feil, pri ktorých opatrovateľ / príbuzný využitím metódy validácie pochopí, čo človek trpiaci dezorientáciou cíti a prežíva. Pri práci je potrebné využívať formu aktívneho počúvania, a tak vytvárať dôveru medzi človekom s Alzheimerovou chorobou a validujúcou osobou.
Druhá časť pozostávala z odvysielania filmu, kde Naomi Feil prezentovala ochorenie v štyroch fázach dezorientácie. Následne dostali prítomní priestor zapojiť sa do prednášky.
Pracovali v skupinách za každé zariadenie, pričom si mali predstaviť konkrétneho klienta, na papier napísať, aký má najčastejší problém a ako naň reaguje personál. Napríklad: Ak nám klient v zariadení trpiaci dezorientáciou povie, že chce ísť domov, personál mu neodpovie: „Domov ísť nemôžete, doma by ste bol sám a nevedeli by ste sa o seba postarať.” Ale odpoveď podľa validácie ako metódy by znela: „Čo pre vás znamená domov? Čo cítite pri slove domov?” Validujúca opatrovateľka nebude klienta nútiť do zmeny správania, ale rešpektuje jeho pocity. Dôležité je si uvedomiť, že aj dezorientovaný človek má svoju realitu a treba k nemu pristupovať s rešpektom.
Prednáška sa niesla v duchu odovzdania praktických skúseností, čo bolo pre účastníkov seminára prínosné a nápomocné v ich ďalšom profesijnom rozvoji, skvalitňovaní poskytovania sociálnych služieb. Príbuzní sa dozvedeli, ako lepšie porozumieť svojim blízkym trpiacim Alzheimerovou chorobou a pochopiť ich.
Prednášky sa zúčastnili ľudia z okresu Nové Zámky, Komárno, Nitra, Topoľčany a Piešťany. Zastúpenie bolo aj zo strany príbuzných obyvateľov Domova Jesienka Šurany.
Autor: Viera Kulíšková