SEMEROVO. O piatej popoludní vyšli na javisko tunajšieho kultúrneho domu ochotníci divadelného súboru Úsmev s rozprávkou Popoluška. Vystriedali ich fašiangy a estráda, až kým o siedmej večer nezaznel spoločný potlesk divadelníkov a rozhlasových poslucháčov. Ďakovali ochotníkom, ktorí uchovávajú kultúru a rozdávajú radosť.
Jediní z nášho regiónu
„Chceli sme zastúpiť ochotníkov z nášho kraja a dokázať, že naše divadlo a estrádny súbor majú na to, aby ľudí zabavili,“ povedala Jaroslava Košáňová, vedúca divadelného súboru Úsmev.
Vznikol pred štyrmi rokmi ako pocta k 800. výročiu obce a hneď začal predstavením Na skle maľované. „Sú tam nádherné piesne a kus Slovenska. Podarilo sa mi presvedčiť hlavne mladých ľudí, ktorí mali chuť a zodpovednosť. Najmladší vtedy začínali ako šesťroční, dodnes máme vekový priemer okolo tridsať. Všetko sme naštudovali sami s veľkou podporou obce.“
Jaroslava Košáňová je z poslednej generácie členov detského bábkarskeho súboru Slniečko, ktorý v osemdesiatych rokoch viedol súčasný starosta obce Imrich Hrabovský.
Estráda. Foto: (IH)
Súbor Semerovčan začínal pred osemnástimi rokmi s Izbou starej matere, kde predstavovali hlavne zvyky a tradície našich predkov. Na javisku kultúrneho domu vyšívali, pátrali perie, vyrábali skutočné klobásy aj jaternice, dokonca sem dotiahli funkčné krosná. „Tí starší nám kládli na srdce, aby sme mladým ukázali, ako sa kedysi žilo na Semeri. Posledné štyri roky sme prešli na estrádu, ktorá ľudí viac baví. Dnes sme spojili divadlo estrádu aj spev,“ dodala Ľudmila Čelková - predsedníčka Matice slovenskej v Semerove a jedna zo štyroch spoluorganizátoriek estrádneho súboru.
Fotogalériu z podujatia si môžete pozrieť v rubrike Press Foto v článku
http://novezamky.sme.sk/c/7010047/noc-divadiel-v-semerove.html >>
Na javisku v Semerove účinkujú ľudia od škôlkarov až po seniorov – okrem iného aj šéf tunajšieho futbalového klubu, práve promovaná muzikálová herečka a konzervatoristka, ktorá študuje operný spev.
Stará divadelná tradícia
„S nadšením som prijal zapojenie našich divadelníkov do akcie európskeho významu. Prišla spústa ľudí, je tu vynikajúca atmosféra. Najkrajšie je, keď naši ľudia robia program pre svojich spoluobčanov,“ povedal starosta Semerova Imrich Hrabovský.
Doplnil, že dospelý ochotnícky súbor v obci hral ešte aj po vojne, potom však takmer upadol do zabudnutia. „Až keď sme zakladali detský bábkarsky súbor Slniečko, dodatočne sa vynárali informácie, že sme pokračovatelia starej semerovskej tradície. Som rád, že Jarka ju udržuje ďalej a vedie mnoho detí našich bývalých členov. Vždy si spomeniem na režiséra nitrianskeho bábkového divadla Jana Hyžnaya, ako mi hovorieval: Najkrajšie bude, keď deti týchto detí budú hrať divadlo. A splnilo sa.“
Semerovskí ochotníci. Foto: (MA)
Unikátne bábkové Na skle maľované
Detský bábkarsky súbor Slniečko v rokoch 1979 – 89 preslávil Semerovo až na medzinárodnej úrovni. Na ochotníckych divadelných festivaloch získal československé aj slovenské prvenstvo, sedemkrát postúpil na celoštátnu súťaž, dvakrát účinkoval na medzinárodnom festivale, štyrikrát na Scénickej žatve. Spolupracoval s nitrianskymi profesionálnymi divadelníkmi Jánom Hyžnayom a Františkom Pergerom, scenáristom Jozefom Revallom, autorom a jazykovedcom Mišom Kováčom Adamovom. Okrem iného naštudoval pravdepodobne jedinú bábkovú verziu predstavenia Na skle maľované. Niektoré bábky sú dodnes vystavené vo vestibule semerovskej základnej školy.
Súčasťou sobotného divadelno – zábavného večera boli aj tekvicovo - jablkové hody. Autorky pochúťok nás osobitne upozornili na tortu zo špeciálnej tekvice Hokkaido.
Semerovskí ochotníci v sobotu večer vyzvali na spoluprácu aj divákov. Priamo na javisku si mohli vyskúšať výstup z klasickej slovenskej veselohry Kubo. Najslávnejšia replika – Anča, aha, ja mám nožík - však neodznela.