NOVÉ ZÁMKY. Jedenásť rokov funguje v meste útulok pre opustené psy. V posledných rokoch ho spravuje tunajšia mestská polícia. Ročne mesto vynakladá na prevádzku približne 33 500 eur.
Občianske združenie Čiernouško požiadalo mesto o uzatvorenie zmluvy o prevádzkovaní útulku pre psov a prenájmu areálu útulku na 20 rokov za symbolické jedno euro. Súčasne žiadalo prideliť doterajšiu dotáciu na vykrytie prevádzkových nákladov, ktorú mesto v súčasnosti poskytuje mestskej polícii.
Dodávajú psy aj do zahraničia
Cieľom občianskeho združenia Čiernouško je ochrana zvierat, starostlivosť o nájdených, týraných či donesených psov, hľadanie majiteľov alebo náhradných domovov pre psích najdúchov. Od apríla 2011 Krajská veterinárna a potravinová správa v Nitre útulok pre opustených psov - Občianske združenie Čiernouško schválila ako zberné stredisko pre transport opustených zvierat do zahraničných útulkov v krajinách EÚ.
„Podľa európskych noriem by väčšie mestá mali mať podobné zariadenia. Inak by sa po uliciach potulovali bezprízorné psy. Pracovníčka útulku odchytáva túlavého psa neraz aj v noci. Mnohým majiteľom sme už ich zverencov vrátili, psov z nášho útulku si adoptovali noví majitelia aj do zahraničia,“ povedala na rokovaní mestského zastupiteľstva Beáta Horváthová z občianskeho združenia Čiernouško.
Dodala, že občianske združenie chce útulok okrem prevádzkovania aj zrekonštruovať z európskych fondov a ďalších zdrojov. Na to však potrebuje objekt vlastniť alebo aspoň dlhodobo prenajímať.
V útulku - o jeho pozemky sa dohadujú už dlhé roky. Foto: (AP)
Väčšina leží na cudzom
Čiernouško si však od mesta môže prenajať len časť útulku. Za niektoré parcely mesto platí nájomné majiteľke pozemkov z Bratislavy. Stavba v areáli nemá oficiálne povolenie a blokuje prístup na pozemky manželov Kövagovcov, ktorí na to osobne upozornili poslancov.
Ako odznelo na rokovaní, pre stavbu sa nemôžu dostať k väčšine svojich pozemkov v areáli útulku. Problém sa ťahá už trinásť rokov, doteraz k nim mesto pristupovalo z pozície sily a za celé uplynulé obdobie dostali na svoje písomné upozornenia iba dve odpovede.
Až v júli im primátor Gejza Pischinger osobne sľúbil, že mesto stavbu zbúra alebo ju prevedie do vlastníctva Kövagovcov.
Žiadali poslancov, aby najprv upravili majetkové a práve vzťahy pozemkov v útulku a až potom riešili prípadný prenájom.
Mesto by neplatilo viac
Poslancov zaujímala výška prenájmu pozemkov a doterajšie náklady na chod útulku. Okrem iného namietali, že útulok zriadili núdzovo z bývalých skleníkov, jeho prevádzka je dvakrát tak drahšia ako prevádzka útulku pre bezdomovcov.
Upozorňovali, že mesto nemôže dať do prenájmu pozemky v cudzom vlastníctve bez súhlasu ich majiteľov.
Prednosta mestského úradu Peter Ágh uviedol, že mesto by prenajalo len tú časť nehnuteľnosti a areálu, ktorú samospráva vlastní. Navrhovaná suma pre OZ Čiernouško by bola rovnaká, ako mesto v súčasnosti platí mestskej polícii.
Zástupca náčelníka mestskej polície Jozef Tököly doplnil, že novozámocká mestská polícia je v regióne určite jedinou, ktorá má na starosti aj takúto neštandardnú činnosť. Vzhľadom na udržanie bezpečnosti a hygieny v meste však prevádzku útulku (bez ohľadu na spôsob spravovania alebo prenajímania) odporúčal zachovať.
Nespájať bezdomovcov so psami
Problematika útulku pre bezdomovcov sa podľa vyjadrenia prednostu Petra Ágha nedá spájať s útulkom pre psov. Bezdomovcom mesto poskytuje počas zimných mesiacov priestor na vykonanie osobnej hygieny a prečkanie noci. Útulok nefunguje celodenne ani celoročne.
Útulok pre psov funguje celoročne s takmer 24-hodinovou službou. Má jednu stálu pracovníčku, ostatné služby vykonávajú dobrovoľníci alebo dohodári. Najväčšie náklady sú energie, veterinárne úkony a krmivo pre psov.
„Témou tohto zastupiteľstva nie je výška financovania. Treba rozhodnúť, či bude útulok ďalej prevádzkovať mestská polícia alebo občianske združenie, ktorému mesto prenajme svoj objekt a svoju časť areálu,“ povedal prednosta.
Budú hľadať nové miesto
Za prenájom útulku občianskemu združeniu Čiernouško hlasovalo nakoniec len sedem poslancov. Väčšina sa zhodla, že najprv treba vyriešiť problém mestskej čiernej stavby, majetkové vzťahy a umiestnenie útulku.
V každom prípade by mal ležať na mestských pozemkoch, samospráva by okrem financovania mala mať aj kontrolu nad jeho prevádzkovaním.
Mesto bude teda hľadať v extraviláne plochu, kde by mohlo zriadiť útulok pre psy.
Vedúca právneho odboru mestského úradu Lívia Sókyová však upozornila, že ak bude ležať na poľnohospodárskej pôde, za vyňatie jedného štvorcového metra z evidencie pôdneho fondu sa platí v prepočte približne 500 korún.