Stredoškoláčky vedia z lístkov na autobus vyrobiť dekoratívne náušnice. Raz si vraj založia vlastnú firmu.
NOVÉ ZÁMKY. Žaneta Kučarová a Alexandra Kissová z Obchodnej akadémie pri Spojenej škole na Komárňanskej ulici svoj nápad predviedli hosťom projektového stretnutia Waste in Europe v rámci Programu celoživotného vzdelávania Comenius.
„Cestovné lístky z autobusu zlepíme naším špeciálnym prípravkom. Po uschnutí vyrežeme kruhy, nalepíme pripravený motív a zalakujeme špeciálnym prípravkom,“ vysvetlila nám Žaneta. Vraj už majú objednaných 60 párov pre energetickú spoločnosť a pozvali ich na workshop, kde budú učiť deti vyrábať podobné náušnice. Raz si možno založia aj vlastnú firmu.
Štvrtáci z elektrotechnického odboru Spojenej školy predviedli funkčný model robotického ramena Merkur na triedenie odpadových surovín. Robotický pás je ich vlastným prototypom, z ďalšieho školského projektu si „vypožičali“ senzory a ovládacie zariadenie. V tíme Davida Poláka sú zatiaľ traja, ďalší pribudnú podľa odbornosti, ktorú budú potrebovať.
Do projektu je zatiaľ zapojených približne dvadsať žiakov Spojenej školy zo všetkých odborov – elektrotechnických, technicko-informačných aj ekonomických.
Medzinárodný projekt
Minulý týždeň navštívili Spojenú školu pedagógovia partnerských stredných škôl z Rumunska, Slovinska a Francúzska.
„S vašou školou spolupracujeme už od roku 2002, kedy sme sa podieľali na veľkom európskom projekte obnoviteľných zdrojoch energie,“ povedala pre MY Elizabeth Sanchez z technickej školy vo francúzskom Marseille.
Tu bolo vlani aj prvé stretnutie súčasného projektu Waste in Europe. Vyvrcholí koncom budúceho roka v Rumunsku.
„Keď sme tu boli prvý krát, bola zima. Nové Zámky sú teraz úplne iné, podobne aj vaša škola sa veľmi zmodernizovala,“ dodala. V rámci spoločenskej časti projektového stretnutia si hostia prezreli Nitru, Nové Zámky a okolie.
Projekt robotickej linky.